Kalıp ve Kalıpcılık Nedir?
Örnek vererek açıklamak gerekirse elimizden düşürmediğimiz cep telefonları, kolumuzdaki saat, fotoğraf makinemiz otomobil vb. bir çok ürünün imalatını gerçekleştiren araçtır.

Gelişmekte olan teknoloji çağında, kalıpçılık basit bir şekilde açıklanamaz. Nedenide kalıpçılık günlük hayatımıza girmiş pek çok parçaların üretimini gerçekleştiren en önemli mesleklerden biridir.

Günlük hayatımıza giren bu parçanın üretiminde, zaman kalite ve ölçü tamlığı ,malzeme tasarrufu ve özdeşlik sağlayan ayrıca işçilik giderlerini asgari düzeye indiren kalıpçılık mesleğidir.

Esas amacı birbirinden farklı olmayan, ancak çalışma sistemi ve ürettikleri parçalar bakımından farklılıklar gösteren kalıpçılık meseği de kendi aralarında sınıflandırılmışlardır.

Örneğin saç metal kalıpçılığı ,hacim kalıpçılığı v.b.

Kalıp ve Kalıpçıyı Genel Olarak Şu Şekilde Tanımlayabiliriz

Özdeş parçaları istenilen ölçü tamlığı sınırları içerisinde ve en kısa zamanda üreten, malzeme sarfiyatı ve insan gücünün asgari düzeyde tutulmasına yardımcı olan ve takım tezgahları ile çalışabilen aygıta kalıp denir.

Bu aygıtın tasarımını hazırlayan, yapımını gerçekleştiren ve çalıştırabilen kişiye kalıpçı denir. Seri üretimi gerçekleştirecek herhangi bir kalıbın tasarımına, yapımına ve çalıştırılmasına olanak sağlayan, uygulamalı eğitim ve öğretim yöntemlerini bir bütün olarak kabul eden meslek dalına "KALIPÇILIK MESLEĞİ" denir.

Kalıpçılık mesleğini konu edinen kişiler, en azından basit matematik ve tasarı geometri kavramlarını, makine teknik resim çizimini ve okunuşunu, markacılık ve ölçme bilgisini, bütün takım tezgahlarının kullanışını, ısı ve sertlik ölçme işlemlerinin yapılışını ayrıca makine elemanlarının montajını gerektiren bilgileri almak zorundadır.

 
  ADRES: Güney Mobilyacılar Sanayi Sitesi 1286 Sk. No: 36 - 38 Erenler / SAKARYA
TELEFON: 0 264 2915544
GSM: 0 544 2915544
FAKS: 0 264 2915545
E - POSTA: bilgi@tmsteknikkalip.com